  • Mfr # AA6063/12501250125-72
  • Zoro # G116313190
Overall Height
1 1/4 in
Overall Width
1 1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6063/12501250125-72
Outside Leg Length
1 1/8 in
Inside Leg Length
72 in
Overall Length
6 ft
Yield Strength
21,000 psi
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
Brinell Hardness
60 BHN
Fabrication
Welded
Material Grade
6063
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
System of Measurement
Inch
Mechanical Finish
Mill
Shape
Heat Treatable
Heat Treatable
Leg Edge Shape
Square
Elongation
12 %
Tensile Strength
27,000 psi