  • Mfr # AA6061/22375-72
  • Zoro # G816313193
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Angle
90 Degrees
Material
Aluminum
Temper
T6
Outside Leg Length
1 5/8 in
Leg Thickness
3/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AA6061/22375-72
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Outside Leg Length
1 5/8 in
Leg Thickness
3/8 in
Overall Height
2 in
Overall Width
2 in
Overall Length
6 ft
Inside Leg Length
72 in
Details
Angle
90 Degrees
Item
Aluminum Angle
Material
Aluminum
Temper
T6
Fabrication
Welded
Heat Treatable
Heat Treatable
Mechanical Finish
Mill
Leg Edge Shape
Round
Material Grade
6061
Maximum Temperature
1,205 Degrees F
Shape
Elongation
17 %
Includes Material Certificate
No Certificates Included
System of Measurement
Inch
Yield Strength
40,000 psi
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Brinell Hardness
95 BHN
Tensile Strength
45,000 psi
Description
Aluminum Angle, Material Aluminum, Material Grade 6061, Inside Leg Length 72 in, Outside Leg Length 1 5/8 in, Leg Thickness 3/8 in, Overall Length 6 ft, Brinell Hardness 95 BHN, Mechanical Finish Mill, Temper T6, Heat Treatable Heat Treatable, Angle 90 Degrees , Tensile Strength 45,000 psi, Yield Strength 40,000 psi, Fabrication Welded, Maximum Temperature 1,205 Degrees F, Leg Edge Shape Round, Includes Material Certificate No Certificates Included