  • Mfr # AA6063/12501250125-60
  • Zoro # G416313180
90 Degrees
Fabrication
Welded
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6063/12501250125-60
Overall Length
5 ft
Outside Leg Length
1 1/8 in
Overall Height
1 1/4 in
Overall Width
1 1/4 in
Inside Leg Length
60 in
Aluminum Angle
Fabrication
Welded
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
Mechanical Finish
Mill
Shape
Yield Strength
21,000 psi
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Leg Edge Shape
Square
Elongation
12 %
No Certificates Included
System of Measurement
Inch
Tensile Strength
27,000 psi