  • Mfr # AA6061/25002500250-12
  • Zoro # G516313004
Leg Thickness
1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6061/25002500250-12
Leg Thickness
1/4 in
Overall Width
2 1/2 in
Overall Height
2 1/2 in
Overall Length
12 in
Inside Leg Length
12 in
Outside Leg Length
2 1/4 in
Yield Strength
40,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Elongation
17 %