  • Mfr # AA6063/750750065-84
  • Zoro # G516313257
T52
Heat Treatable
Heat Treatable
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6063/750750065-84
Overall Height
3/4 in
Outside Leg Length
11/16 in
Overall Length
7 ft
Overall Width
3/4 in
Leg Thickness
1/16 in
Inside Leg Length
84 in
6063
System of Measurement
Inch
Shape
Brinell Hardness
60 BHN
Mechanical Finish
Mill
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Elongation
12 %
Tensile Strength
27,000 psi
Yield Strength
21,000 psi