  • Mfr # AA6061/25002500250-36
  • Zoro # G916312973
Aluminum
Brinell Hardness
95 BHN
Includes Material Certificate
No Certificates Included
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/25002500250-36
Overall Length
36 in
Inside Leg Length
36 in
Leg Thickness
1/4 in
Overall Width
2 1/2 in
Overall Height
2 1/2 in
Outside Leg Length
2 1/4 in
Aluminum Angle
Brinell Hardness
95 BHN
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Yield Strength
40,000 psi
Material Grade
6061
Tensile Strength
45,000 psi
1,205 Degrees F
Leg Edge Shape
Round
Elongation
17 %