  • Mfr # AA6061/33188-120
  • Zoro # G116312995
/ea
See details
Tensile Strength
45,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6061/33188-120
Overall Length
10 ft
Overall Height
3 in
Overall Width
3 in
Outside Leg Length
2 13/16 in
Inside Leg Length
120 in
Leg Thickness
3/16 in
Tensile Strength
45,000 psi
Maximum Temperature
1,205 Degrees F
Brinell Hardness
95 BHN
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Shape
Elongation
17 %
Yield Strength
40,000 psi