  • Mfr # AA6063/11125-36
  • Zoro # G816313094
Overall Width
1 in
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6063/11125-36
Overall Width
1 in
Leg Thickness
1/8 in
Outside Leg Length
7/8 in
Inside Leg Length
36 in
Overall Length
36 in
Overall Height
1 in
Aluminum
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
Yield Strength
21,000 psi
System of Measurement
Inch
Heat Treatable
Heat Treatable
Brinell Hardness
60 BHN
Material Grade
6063
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Mechanical Finish
Mill
Tensile Strength
27,000 psi
Shape
Elongation
12 %