  • Mfr # AA6061/33188-60
  • Zoro # G016313047
/ea
Free Shipping & Returns
Outside Leg Length
2 13/16 in
Overall Length
5 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6061/33188-60
Outside Leg Length
2 13/16 in
Overall Length
5 ft
Overall Width
3 in
Leg Thickness
3/16 in
Inside Leg Length
60 in
Overall Height
3 in
T6
Material Grade
6061
Tensile Strength
45,000 psi
Elongation
17 %
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Brinell Hardness
95 BHN
Welded
System of Measurement
Inch
Mechanical Finish
Mill
Yield Strength
40,000 psi
Maximum Temperature
1,205 Degrees F
Description
Aluminum Angle, Material Aluminum, Material Grade 6061, Inside Leg Length 60 in, Outside Leg Length 2 13/16 in, Leg Thickness 3/16 in, Overall Length 5 ft, Brinell Hardness 95 BHN, Mechanical Finish Mill, Temper T6, Heat Treatable Heat Treatable, Angle 90 Degrees , Tensile Strength 45,000 psi, Yield Strength 40,000 psi, Fabrication Welded, Maximum Temperature 1,205 Degrees F, Leg Edge Shape Round, Includes Material Certificate No Certificates Included