  • Mfr # AA6061/33250-144
  • Zoro # G316312979
/ea
See details
Overall Height
3 in
Yield Strength
40,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/33250-144
Overall Height
3 in
Overall Length
12 ft
Inside Leg Length
144 in
Outside Leg Length
2 3/4 in
Leg Thickness
1/4 in
Overall Width
3 in
Yield Strength
40,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi
Elongation
17 %