  • Mfr # AA6061/33188-84
  • Zoro # G216313038
/ea
Free Shipping & Returns
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6061/33188-84
Leg Thickness
3/16 in
Overall Height
3 in
Overall Length
7 ft
Inside Leg Length
84 in
Overall Width
3 in
Outside Leg Length
2 13/16 in
Maximum Temperature
1,205 Degrees F
Mechanical Finish
Mill
Elongation
17 %
System of Measurement
Inch
Round
Brinell Hardness
95 BHN
Material Grade
6061
Tensile Strength
45,000 psi
Yield Strength
40,000 psi