  • Mfr # AA6061/22188-12
  • Zoro # G516313097
T6
Leg Edge Shape
Round
Outside Leg Length
1 13/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/22188-12
Outside Leg Length
1 13/16 in
Overall Width
2 in
Inside Leg Length
12 in
Overall Length
12 in
Leg Thickness
3/16 in
Overall Height
2 in
T6
Leg Edge Shape
Round
Brinell Hardness
95 BHN
Elongation
17 %
Welded
Heat Treatable
Heat Treatable
Yield Strength
40,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi