  • Mfr # AA6061/33188-96
  • Zoro # G116313008
/ea
Free Shipping & Returns
Outside Leg Length
2 13/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/33188-96
Outside Leg Length
2 13/16 in
Overall Length
8 ft
Leg Thickness
3/16 in
Overall Height
3 in
Inside Leg Length
96 in
Overall Width
3 in
Welded
Material Grade
6061
Yield Strength
40,000 psi
Mechanical Finish
Mill
System of Measurement
Inch
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Maximum Temperature
1,205 Degrees F
Tensile Strength
45,000 psi
Brinell Hardness
95 BHN
Elongation
17 %
Description
Aluminum Angle, Material Aluminum, Material Grade 6061, Inside Leg Length 96 in, Outside Leg Length 2 13/16 in, Leg Thickness 3/16 in, Overall Length 8 ft, Brinell Hardness 95 BHN, Mechanical Finish Mill, Temper T6, Heat Treatable Heat Treatable, Angle 90 Degrees , Tensile Strength 45,000 psi, Yield Strength 40,000 psi, Fabrication Welded, Maximum Temperature 1,205 Degrees F, Leg Edge Shape Round, Includes Material Certificate No Certificates Included