  • Mfr # AA6061/35003500250-84
  • Zoro # G116313237
/ea
Free Shipping & Returns
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/35003500250-84
Overall Length
7 ft
Inside Leg Length
84 in
Elongation
17 %
Yield Strength
40,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Description
Aluminum Angle, Material Aluminum, Material Grade 6061, Inside Leg Length 84 in, Outside Leg Length 3 1/4 in, Leg Thickness 1/4 in, Overall Length 7 ft, Brinell Hardness 95 BHN, Mechanical Finish Mill, Temper T6, Heat Treatable Heat Treatable, Angle 90 Degrees , Tensile Strength 45,000 psi, Yield Strength 40,000 psi, Fabrication Welded, Maximum Temperature 1,205 Degrees F, Leg Edge Shape Round, Includes Material Certificate No Certificates Included