  • Mfr # AA6061/44375-132
  • Zoro # G016313146
/ea
See details
Tensile Strength
45,000 psi
Overall Length
11 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6061/44375-132
Overall Length
11 ft
Outside Leg Length
3 5/8 in
Leg Thickness
3/8 in
Overall Height
4 in
Overall Width
4 in
Inside Leg Length
132 in
Tensile Strength
45,000 psi
Shape
Yield Strength
40,000 psi
Fabrication
Welded
Elongation
17 %