  • Mfr # AA6061/15001500188-60
  • Zoro # G216313052
Outside Leg Length
1 5/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/15001500188-60
Outside Leg Length
1 5/16 in
Overall Length
5 ft
Leg Thickness
3/16 in
Inside Leg Length
60 in
Elongation
17 %
Fabrication
Welded
Material Grade
6061
System of Measurement
Inch
Leg Edge Shape
Round
Yield Strength
40,000 psi
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Shape
Tensile Strength
45,000 psi