  • Mfr # AA6061/44375-144
  • Zoro # G116313114
/ea
See details
Inside Leg Length
144 in
Tensile Strength
45,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6061/44375-144
Inside Leg Length
144 in
Overall Width
4 in
Overall Height
4 in
Overall Length
12 ft
Outside Leg Length
3 5/8 in
Leg Thickness
3/8 in
Tensile Strength
45,000 psi
Mechanical Finish
Mill
Brinell Hardness
95 BHN
Maximum Temperature
1,205 Degrees F
Material Grade
6061
Shape
System of Measurement
Inch
Yield Strength
40,000 psi
Elongation
17 %