  • Mfr # AA6061/44375-72
  • Zoro # G416313111
/ea
Free Shipping & Returns
No Certificates Included
Fabrication
Welded
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6061/44375-72
Outside Leg Length
3 5/8 in
Overall Height
4 in
Leg Thickness
3/8 in
Overall Length
6 ft
Overall Width
4 in
Inside Leg Length
72 in
No Certificates Included
Fabrication
Welded
Maximum Temperature
1,205 Degrees F
Shape
Material Grade
6061
Elongation
17 %
System of Measurement
Inch
Brinell Hardness
95 BHN
Tensile Strength
45,000 psi
Yield Strength
40,000 psi