  • Mfr # AA6061/22250-60
  • Zoro # G516312984
/ea
Free Shipping & Returns
Inside Leg Length
60 in
Overall Width
2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6061/22250-60
Inside Leg Length
60 in
Overall Width
2 in
Leg Thickness
1/4 in
Overall Length
5 ft
Overall Height
2 in
Outside Leg Length
1 3/4 in
Elongation
17 %
Tensile Strength
45,000 psi
Yield Strength
40,000 psi
Fabrication
Welded
Includes Material Certificate
No Certificates Included
1,205 Degrees F
Material Grade
6061
Heat Treatable
Heat Treatable
Description
Aluminum Angle, Material Aluminum, Material Grade 6061, Inside Leg Length 60 in, Outside Leg Length 1 3/4 in, Leg Thickness 1/4 in, Overall Length 5 ft, Brinell Hardness 95 BHN, Mechanical Finish Mill, Temper T6, Heat Treatable Heat Treatable, Angle 90 Degrees , Tensile Strength 45,000 psi, Yield Strength 40,000 psi, Fabrication Welded, Maximum Temperature 1,205 Degrees F, Leg Edge Shape Round, Includes Material Certificate No Certificates Included