  • Mfr # AA6061/44375-84
  • Zoro # G416313173
/ea
Free Shipping & Returns
Overall Width
4 in
Outside Leg Length
3 5/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6061/44375-84
Overall Width
4 in
Outside Leg Length
3 5/8 in
Overall Length
7 ft
Inside Leg Length
84 in
Overall Height
4 in
Leg Thickness
3/8 in
Tensile Strength
45,000 psi
Fabrication
Welded
Brinell Hardness
95 BHN
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Shape
Yield Strength
40,000 psi
Heat Treatable
Heat Treatable
Maximum Temperature
1,205 Degrees F
Elongation
17 %