  • Mfr # AA6061/22125-24
  • Zoro # G116313169
Welded
Includes Material Certificate
No Certificates Included
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/22125-24
Overall Width
2 in
Inside Leg Length
24 in
Leg Thickness
1/8 in
Outside Leg Length
1 7/8 in
Overall Height
2 in
Overall Length
24 in
Welded
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Tensile Strength
45,000 psi
Maximum Temperature
1,205 Degrees F
Brinell Hardness
95 BHN
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
System of Measurement
Inch
Yield Strength
40,000 psi
Mechanical Finish
Mill
Leg Edge Shape
Round
Elongation
17 %