  • Mfr # AA6061/750750125-36
  • Zoro # G416313210
Overall Width
3/4 in
Yield Strength
40,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
AA6061/750750125-36
Overall Width
3/4 in
Inside Leg Length
36 in
Leg Thickness
1/8 in
Overall Height
Outside Leg Length
5/8 in
Overall Length
36 in
Yield Strength
40,000 psi
Elongation
17 %
System of Measurement
Inch
Leg Edge Shape
Round
Tensile Strength
45,000 psi