  • Mfr # AA6061/750750125-72
  • Zoro # G216313175
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
AA6061/750750125-72
Inside Leg Length
72 in
Overall Length
6 ft
Leg Thickness
1/8 in
Overall Width
3/4 in
Outside Leg Length
5/8 in
Overall Height
3/4 in
Inch
Shape
Material Grade
6061
Yield Strength
40,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi
Elongation
17 %