  • Mfr # AA6061/33250-36
  • Zoro # G616313041
Elongation
17 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6061/33250-36
Overall Length
36 in
Inside Leg Length
36 in
Leg Thickness
1/4 in
Overall Width
3 in
Outside Leg Length
2 3/4 in
Overall Height
3 in
Elongation
17 %
Maximum Temperature
1,205 Degrees F
Yield Strength
40,000 psi
Fabrication
Welded
Mechanical Finish
Mill
Round
Material Grade
6061
Includes Material Certificate
No Certificates Included
System of Measurement
Inch
Tensile Strength
45,000 psi
Heat Treatable
Heat Treatable
Brinell Hardness
95 BHN
Description
Aluminum Angle, Material Aluminum, Material Grade 6061, Inside Leg Length 36 in, Outside Leg Length 2 3/4 in, Leg Thickness 1/4 in, Overall Length 36 in, Brinell Hardness 95 BHN, Mechanical Finish Mill, Temper T6, Heat Treatable Heat Treatable, Angle 90 Degrees , Tensile Strength 45,000 psi, Yield Strength 40,000 psi, Fabrication Welded, Maximum Temperature 1,205 Degrees F, Leg Edge Shape Round, Includes Material Certificate No Certificates Included