  • Mfr # AA6063/11125-24
  • Zoro # G716313156
90 Degrees
Heat Treatable
Heat Treatable
Fabrication
Welded
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6063/11125-24
Overall Length
24 in
Outside Leg Length
7/8 in
Overall Height
1 in
Leg Thickness
1/8 in
Inside Leg Length
24 in
Overall Width
1 in
90 Degrees
Fabrication
Welded
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Yield Strength
21,000 psi
Elongation
12 %
Material Grade
6063
Brinell Hardness
60 BHN
Mechanical Finish
Mill
System of Measurement
Inch
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
Leg Edge Shape
Square
Shape
Tensile Strength
27,000 psi