  • Mfr # AA6063/12501250125-48
  • Zoro # G916313208
/ea
Key Features
Temper
T52
Material
Aluminum
Angle
90 Degrees
Mechanical Finish
Mill
Outside Leg Length
1 1/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AA6063/12501250125-48
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Outside Leg Length
1 1/8 in
Overall Length
4 ft
Overall Width
1 1/4 in
Inside Leg Length
48 in
Leg Thickness
1/8 in
Overall Height
1 1/4 in
Details
Temper
T52
Item
Aluminum Angle
Material
Aluminum
Angle
90 Degrees
Mechanical Finish
Mill
Material Grade
6063
Brinell Hardness
60 BHN
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Heat Treatable
Heat Treatable
Yield Strength
21,000 psi
Leg Edge Shape
Square
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
System of Measurement
Inch
Elongation
12 %
Tensile Strength
27,000 psi