  • Mfr # AA6061/25002500250-132
  • Zoro # G716312975
/ea
Key Features
Angle
90 Degrees
Material
Aluminum
Temper
T6
Tensile Strength
45,000 psi
Maximum Temperature
1,205 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AA6061/25002500250-132
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
11 ft
Leg Thickness
1/4 in
Overall Height
2 1/2 in
Outside Leg Length
2 1/4 in
Overall Width
2 1/2 in
Inside Leg Length
132 in
Details
Angle
90 Degrees
Material
Aluminum
Temper
T6
Item
Aluminum Angle
Tensile Strength
45,000 psi
Maximum Temperature
1,205 Degrees F
Elongation
17 %
Leg Edge Shape
Round
Heat Treatable
Heat Treatable
Material Grade
6061
System of Measurement
Inch
Shape
Mechanical Finish
Mill
Yield Strength
40,000 psi
Fabrication
Welded
Brinell Hardness
95 BHN
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Description
Aluminum Angle, Material Aluminum, Material Grade 6061, Inside Leg Length 132 in, Outside Leg Length 2 1/4 in, Leg Thickness 1/4 in, Overall Length 11 ft, Brinell Hardness 95 BHN, Mechanical Finish Mill, Temper T6, Heat Treatable Heat Treatable, Angle 90 Degrees , Tensile Strength 45,000 psi, Yield Strength 40,000 psi, Fabrication Welded, Maximum Temperature 1,205 Degrees F, Leg Edge Shape Round, Includes Material Certificate No Certificates Included