  • Mfr # AA6063/15001500125-60
  • Zoro # G216313236
T52
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Inside Leg Length
60 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6063/15001500125-60
Inside Leg Length
60 in
Overall Length
5 ft
Overall Width
1 1/2 in
Outside Leg Length
1 3/8 in
Overall Height
1 1/2 in
Aluminum Angle
Resistance Properties
Leg Edge Shape
Square
Heat Treatable
Heat Treatable
System of Measurement
Inch
Brinell Hardness
60 BHN
Material Grade
6063
Shape
Tensile Strength
27,000 psi
Yield Strength
21,000 psi
Elongation
12 %