  • Mfr # AA6063/22125-72
  • Zoro # G016313221
Heat Treatable
System of Measurement
Inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6063/22125-72
Inside Leg Length
72 in
Outside Leg Length
1 7/8 in
Overall Height
2 in
Overall Width
2 in
Overall Length
6 ft
T52
System of Measurement
Inch
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
Shape
Elongation
12 %
Mechanical Finish
Mill
Leg Edge Shape
Square
Tensile Strength
27,000 psi
Yield Strength
21,000 psi