  • Mfr # AA6063/33125-84
  • Zoro # G016313214
/ea
Free Shipping & Returns
90 Degrees
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
Elongation
12 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6063/33125-84
Overall Width
3 in
Outside Leg Length
2 7/8 in
Leg Thickness
1/8 in
Inside Leg Length
84 in
Overall Height
3 in
Overall Length
7 ft
90 Degrees
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
Elongation
12 %
System of Measurement
Inch
Brinell Hardness
60 BHN
Heat Treatable
Heat Treatable
Yield Strength
21,000 psi
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Shape
Tensile Strength
27,000 psi