  • Mfr # AA6063/33125-96
  • Zoro # G516313219
/ea
Free Shipping & Returns
Elongation
12 %
Overall Height
3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6063/33125-96
Overall Height
3 in
Overall Width
3 in
Outside Leg Length
2 7/8 in
Leg Thickness
1/8 in
Inside Leg Length
96 in
Overall Length
8 ft
Elongation
12 %
Heat Treatable
Heat Treatable
Leg Edge Shape
Square
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Tensile Strength
27,000 psi
Yield Strength
21,000 psi