  • Mfr # AA6063/750750065-60
  • Zoro # G616313188
Inside Leg Length
60 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6063/750750065-60
Inside Leg Length
60 in
Leg Thickness
1/16 in
Overall Height
3/4 in
Overall Width
3/4 in
Outside Leg Length
11/16 in
Overall Length
5 ft
Shape
Brinell Hardness
60 BHN
Yield Strength
21,000 psi
Mechanical Finish
Mill
Heat Treatable
Heat Treatable
Material Grade
6063
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
Tensile Strength
27,000 psi
Elongation
12 %