  • Mfr # AA6061/33188-24
  • Zoro # G716313101
Overall Width
3 in
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6061/33188-24
Overall Width
3 in
Overall Length
24 in
Inside Leg Length
24 in
Overall Height
3 in
Leg Thickness
3/16 in
Outside Leg Length
2 13/16 in
T6
Resistance Properties
Elongation
17 %
Shape
Tensile Strength
45,000 psi
Brinell Hardness
95 BHN
Yield Strength
40,000 psi
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Leg Edge Shape
Round
Inch
Material Grade
6061
Mechanical Finish
Mill
Description
Aluminum Angle, Material Aluminum, Material Grade 6061, Inside Leg Length 24 in, Outside Leg Length 2 13/16 in, Leg Thickness 3/16 in, Overall Length 24 in, Brinell Hardness 95 BHN, Mechanical Finish Mill, Temper T6, Heat Treatable Heat Treatable, Angle 90 Degrees , Tensile Strength 45,000 psi, Yield Strength 40,000 psi, Fabrication Welded, Maximum Temperature 1,205 Degrees F, Leg Edge Shape Round, Includes Material Certificate No Certificates Included