  • Mfr # T63R1.5X2X.125-12
  • Zoro # G0888693
/ea
Key Features
Material
Aluminum
Wall Thickness
0.125 in
Alloy Type
6063
Finish
Mill
Outside Rectangle Size
1-1/2 in x 2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
T63R1.5X2X.125-12
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length
1 ft
Wall Thickness
0.125 in
Outside Rectangle Size
1-1/2 in x 2 in
Inside Rectangle Size
1-1/4 in x 1-3/4 in
Length Tolerance
+/-1 in
Inside Width
1 3/4 in
Outside Height
1 1/2 in
Inside Height
1 1/4 in
Overall Length
12 in
Outside Width
2 in
Details
Material
Aluminum
Alloy Type
6063
Finish
Mill
Standards
AMS QQ-A-200/9
Temper
T52
Item
Aluminum Rectangular Tube
Typical Hardness
60
Hardness Scale
BHN
Wall Thickness Tolerance
Outside Tolerance
Standard
Typical Yield Strength
21,000 psi
Tensile Strength
27,000 psi
Heat Treatment
Tempered
Shape
Rectangular
Minimum Temperature
-320 Degrees F
System of Measurement
Inch
Heat Treatable
Heat Treatable
Yield Strength
21,000 psi
Material Grade
Rockwell Hardness
B60
Mechanical Finish
Fabrication
Extruded
Maximum Temperature
212 Degrees F
Brinell Hardness
60 BHN
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Outside Corner Shape
Square
Inside Corner Shape
Square
Galvanized
Not Galvanized
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Description
Aluminum Rectangular Tube, Aluminum, 6063, T52, Rectangular, 12 in Overall Length, 1 3/4 in Inside Width, 1 1/4 in Inside Height, 2 in Outside Width, 1 1/2 in Outside Height, 0.125 in Wall Thickness, Wall Thickness Tolerance +/-0.015 in, Inside Corner Shape Square, Outside Corner Shape Square, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 21,000 psi, Tensile Strength 27,000 psi, 60 BHN Brinell Hardness, B60 Rockwell Hardness