  • Mfr # ASH5052/125-6x24
  • Zoro # G414561903
Yield Strength
33,000 psi
Thickness
0.125 in
Temper
H32
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ASH5052/125-6x24
Thickness
0.125 in
Overall Length
24 in
Overall Width
6 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar
Yield Strength
33,000 psi
Temper
H32
Tensile Strength
38,000 psi
Material Grade
5052
Shape
Flat
Rockwell Hardness
Not Rated
Brinell Hardness
60 HB
Maximum Temperature
950 Degrees F
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Description
Aluminum Flat Bar, Aluminum, 5052, H32, Flat, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-1 in, 0.125 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.01 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment No Heat Treatment, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 33,000 psi, Tensile Strength 38,000 psi, 60 HB Brinell Hardness, Not Rated Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included, Standards Not Applicable