  • Mfr # ASH3003/063-6x6
  • Zoro # G614561963
/ea
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
21,000 psi
Thickness
0.063 in
Temper
H14
Length Tolerance
+/-1 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ASH3003/063-6x6
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.063 in
Length Tolerance
+/-1 in
Width Tolerance
Overall Width
6 in
Overall Length
6 in
Details
Item
Aluminum Sheet
Material
Aluminum
Yield Strength
21,000 psi
Temper
H14
Tensile Strength
27,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.01 in
Material Grade
3003
Shape
Sheet
System of Measurement
Inch
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Rockwell Hardness
40 HRC
Brinell Hardness
40 BHN
Heat Treatment
No Heat Treatment
Mechanical Finish
Mill
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Maximum Temperature
1,100 Degrees F
Fabrication
Cold Rolled
Straightness Tolerance
Not Rated
Galvanized
Not Galvanized
Flatness Tolerance
+/-0.01 in
Tolerance Rating
Standard
Coating
Plain
Description
Aluminum Sheet, Material Aluminum, Material Grade 3003, Temper H14, Overall Length 6 in, Length Tolerance +/-1 in, Overall Width 6 in, Width Tolerance +/-1 in, Thickness 0.063 in, Thickness Tolerance +/-0.01 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment No Heat Treatment, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 21,000 psi, Tensile Strength 27,000 psi, Brinell Hardness 40 BHN, Rockwell Hardness 40 HRC, Includes Material Certificate No Certificates Included