  • Mfr # AL606112524244
  • Zoro # G111931030
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
35 ksi
Thickness
0.125 in
Temper
T6
Color
Silver
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AL606112524244
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.125 in
Width Tolerance
Overall Width
24 in
Overall Length
24 in
Length Tolerance
Details
Item
Aluminum Sheet
Material
Aluminum
Yield Strength
35 ksi
Temper
T6
Color
Silver
Fabrication
Cold Rolled
Maximum Temperature
1,080 Degrees F
Texture
#4 Satin (Brushed) Finish
Tensile Strength
42 ksi
Gauge
0.125 ga
System of Measurement
Inch
Mechanical Finish
#4
Appearance
Satin
Rockwell Hardness
17 HRB
Standards
ASTM B209
Shape
Sheet
Material Grade
6061
Thickness Tolerance
Brinell Hardness
60 BHN
Galvanized
Not Galvanized
Tolerance Rating
Standard
Heat Treatable
Heat Treatable
Heat Treatment
Annealed
Flatness Tolerance
+0.0045 in/0 in
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Coating
PVC
Straightness Tolerance
+/-0.046875 in/ft
Description
Aluminum Sheet, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T6, Overall Length 24 in, Length Tolerance +/-0.062 in, Overall Width 24 in, Width Tolerance +/-0.062 in, Thickness 0.125 in, Thickness Tolerance +/-0.006 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish #4, Yield Strength 35 ksi, Tensile Strength 42 ksi, Brinell Hardness 60 BHN, Rockwell Hardness 17 HRB, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number