  • Zoro # G105401259
/ea
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
67,000 psi
Thickness
0.04 in
Temper
T6
Standards
ASTM B209
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
21098_12_12
Zoro #
G105401259
UPC #
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.04 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Overall Length
12 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Aluminum Sheet
Material
Aluminum
Yield Strength
67,000 psi
Temper
T6
Standards
ASTM B209
Tensile Strength
76,000 psi
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Brinell Hardness
150 BHN
Shape
Sheet
Rockwell Hardness
87
Material Grade
7075
System of Measurement
Inch
Mechanical Finish
Clad
Shape Type
Sheet
Heat Treatment
No Heat Treatment
Heat Treatable
Heat Treatable
Coating
Clad
Description
Aluminum Sheet, Material Aluminum, Material Grade 7075, Temper T6, Sheet, Overall Length 12 in, Length Tolerance +0.125 in/0 in, Overall Width 12 in, Thickness 0.04 in, Heat Treatment No Heat Treatment, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Clad, Yield Strength 67,000 psi, Tensile Strength 76,000 psi, Brinell Hardness 150 BHN, Rockwell Hardness 87, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Standards ASTM B209, Shape Sheet, System of Measurement Inch