  • Mfr # ATSQ6063/750750125-60
  • Zoro # G114561470
Wall Thickness
0.125 in
Standards
Tensile Strength
28,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ATSQ6063/750750125-60
Wall Thickness
0.125 in
Outside Width
3/4 in
Overall Length
5 ft
Outside Height
3/4 in
Inside Width
1/2 in
Inside Height
1/2 in
Aluminum
Standards
Tensile Strength
28,000 psi
Item
Aluminum Square Tube
Wall Thickness Tolerance
Fabrication
Cold Drawn
Brinell Hardness
75 BHN
Yield Strength
23,000 psi
Heat Treatable
Heat Treatable
Heat Treatment
No Heat Treatment
Minimum Temperature
-112 Degrees F
Maximum Temperature
350 Degrees F
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Galvanized
Not Galvanized
No Certificates Included
Inside Corner Shape
Description
Aluminum Square Tube, Aluminum, 6063, T52, Square, 5 ft Overall Length, 1/2 in Inside Width, 1/2 in Inside Height, 3/4 in Outside Width, 3/4 in Outside Height, 0.125 in Wall Thickness, Wall Thickness Tolerance +/-0.125 in, Inside Corner Shape Square, Outside Corner Shape Square, Fabrication Cold Drawn, Heat Treatment No Heat Treatment, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 23,000 psi, Tensile Strength 28,000 psi, 75 BHN Brinell Hardness