  • Mfr # ATSQ6063/31500125-84
  • Zoro # G316312924
/ea
Free Shipping & Returns
Wall Thickness
0.125 in
Tensile Strength
27,000 psi
Brinell Hardness
60 BHN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ATSQ6063/31500125-84
Wall Thickness
0.125 in
Outside Width
1 1/2 in
Outside Height
3 in
Overall Length
84 in
Tensile Strength
27,000 psi
Item
Aluminum Square Tube
Brinell Hardness
60 BHN
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
Yield Strength
21,000 psi
Outside Corner Shape
Square
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Fabrication
Welded
Material Grade
6063
Shape
Square
Mechanical Finish
Mill
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Description
Aluminum Square Tube, Aluminum, 6063, T52, Square, 84 in Overall Length, 1 1/2 in Outside Width, 3 in Outside Height, 0.125 in Wall Thickness, Outside Corner Shape Square, Fabrication Welded, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 21,000 psi, Tensile Strength 27,000 psi, 60 BHN Brinell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included, Maximum Temperature 1,210 Degrees F, System of Measurement Inch