  • Mfr # ATSQ6063/33125-96
  • Zoro # G816312851
/ea
Free Shipping & Returns
Wall Thickness
0.125 in
Tensile Strength
27,000 psi
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ATSQ6063/33125-96
Wall Thickness
0.125 in
Overall Length
96 in
Outside Width
3 in
Outside Height
3 in
Tensile Strength
27,000 psi
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
Brinell Hardness
60 BHN
Shape
Square
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Yield Strength
21,000 psi
Material Grade
6063
Outside Corner Shape
Square
Fabrication
Welded
No Certificates Included
Mechanical Finish
Mill
Description
Aluminum Square Tube, Aluminum, 6063, T52, Square, 96 in Overall Length, 3 in Outside Width, 3 in Outside Height, 0.125 in Wall Thickness, Outside Corner Shape Square, Fabrication Welded, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 21,000 psi, Tensile Strength 27,000 psi, 60 BHN Brinell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included, Maximum Temperature 1,210 Degrees F, System of Measurement Inch