  • Mfr # ATSQ6063/42125-108
  • Zoro # G216312857
/ea
Free Shipping & Returns
Wall Thickness
0.125 in
Tensile Strength
27,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ATSQ6063/42125-108
Wall Thickness
0.125 in
Outside Width
2 in
Overall Length
108 in
Outside Height
4 in
Tensile Strength
27,000 psi
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
Yield Strength
21,000 psi
Fabrication
Welded
Description
Aluminum Square Tube, Aluminum, 6063, T52, Square, 108 in Overall Length, 2 in Outside Width, 4 in Outside Height, 0.125 in Wall Thickness, Outside Corner Shape Square, Fabrication Welded, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 21,000 psi, Tensile Strength 27,000 psi, 60 BHN Brinell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included, Maximum Temperature 1,210 Degrees F, System of Measurement Inch