  • Mfr # ATSQ6063/42250-108
  • Zoro # G216312918
/ea
Free Shipping & Returns
Wall Thickness
0.25 in
Tensile Strength
27,000 psi
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ATSQ6063/42250-108
Wall Thickness
0.25 in
Outside Height
4 in
Overall Length
108 in
Outside Width
2 in
Tensile Strength
27,000 psi
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
Fabrication
Welded
Yield Strength
21,000 psi
Description
Aluminum Square Tube, Aluminum, 6063, T52, Square, 108 in Overall Length, 2 in Outside Width, 4 in Outside Height, 0.25 in Wall Thickness, Outside Corner Shape Square, Fabrication Welded, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 21,000 psi, Tensile Strength 27,000 psi, 60 BHN Brinell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included, Maximum Temperature 1,210 Degrees F, System of Measurement Inch