  • Mfr # 61F.5X6-12
  • Zoro # G7118973
/ea
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Thickness
0.5 in
Temper
T6511
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
61F.5X6-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.5 in
Length Tolerance
+/-1 in
Width and Length
6 in x 12 in
Width Tolerance
+/-0.044 in
Width
6"
Length
12"
Thickness (Decimal)
0.5 in
Overall Length
12 in
Overall Width
6 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar Stock
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6511
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Type
Corrosion Resistant
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Standards
AMS-QQ-A-200, ASTM B221
Hardness Scale
BHN
Alloy Type - Aluminum
6061
Thickness Tolerance
+/-0.009 in
Typical Hardness
95
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Flat Bar Stock
Alloy Type
6061
Finish
Unpolished
Tensile Strength
45,000 psi
Appearance
Plain
Tolerance Rating
Standard
Shape
Flat
Material Grade
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Heat Treatable
Heat Treatable
Heat Treatment
Tempered
Vickers Hardness
Not Available
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Brinell Hardness
95 BHN
Maximum Temperature
300 Degrees F
Mechanical Finish
Mill
Straightness Tolerance
Not Rated
Fabrication
Extruded
Rockwell Hardness
95 HRB
Flatness Tolerance
Elongation
13 %