  • Mfr # RB-6061-0375-10
  • Zoro # G415573950
Yield Strength
40,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
RB-6061-0375-10
Outside Diameter
10 in
Overall Length
3/8 in
Yield Strength
40,000 psi
Elongation
17 %
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, Disc, Outside Diameter 10 in, Outside Diameter Tolerance Not Rated, 3/8 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Precision Ground, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 62 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Standards AS9100, ISO 9001