  • Mfr # RB-6061-0375-12
  • Zoro # G515573942
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
RB-6061-0375-12
Overall Length
3/8 in
Outside Diameter
12 in
Yield Strength
40,000 psi
Elongation
17 %
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, Disc, Outside Diameter 12 in, Outside Diameter Tolerance Not Rated, 3/8 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Precision Ground, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 62 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Standards AS9100, ISO 9001