  • Mfr # 3F.375X1.75-12
  • Zoro # G802202425
/ea
Key Features
Material
Stainless Steel
Alloy Type
303
Thickness
0.375 in
Width
1.75 in
Length
12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
3F.375X1.75-12
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.375 in
Width
1.75 in
Length
12 in
Width Tolerance
Length Tolerance
+/-1 in
Overall Length
12 in
Overall Width
1 3/4 in
Details
Material
Stainless Steel
Alloy Type
303
Finish
Mill
Temper
Annealed
Standards
AMS 5640, ASTM A320, ASTM A582
Typical Hardness
25
Type
Corrosion Resistant
Typical Tensile Strength (PSI)
Not Rated
Typical Yield Strength (PSI)
30,000 psi
Thickness Tolerance
Hardness Scale
Rc
Item
Stainless Steel Rectangular Bar
Metal Fabrication Process
Cold-Rolled
Straightness Tolerance
+/-1/8 in per 5 ft
Machining Finish
Mill Finish
Maximum Temperature
1,500 Degrees F
System of Measurement
Inch
Minimum Temperature
Not Available
Tensile Strength
Not Rated
Tolerance Rating
Standard
Heat Treatment
Annealed
Fabrication
Cold Rolled
Yield Strength
30,000 psi
Material Grade
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Shape
Rectangular
Brinell Hardness
201 BHN
Mechanical Finish
Mill
Appearance
Plain
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Elongation
43 %
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Rockwell Hardness
85 HRB
Flatness Tolerance
0.125 in per 5 ft
Description
Stainless Steel Square Bar, Stainless Steel, 303, Rectangular, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 1 3/4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.004 in, 0.375 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.003 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength Not Rated, 201 BHN Brinell Hardness, 85 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number