  • Mfr # 21125R100-B10
  • Zoro # G2188807
/ea
Key Features
Width
24"
Material
Carbon Steel
Span
120"
Finish
Carbon Steel
Item - Carbon Steel Grating
Bar Grating
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
21125R100-B10
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Width
24"
Bearing Bar Thickness
1/8 in
Width - Carbon Steel
24 in
Span (Length) - Grating
120 in
Height - Carbon Steel Grating
1.0 in
Height
1 in
Uniform Load Rating @ Unsupported Length
632 lb/sq ft @ 2 ft
Overall Length
10 ft
Overall Width
24 in
Overall Height
1 in
Rating @ Unsupported Length
632 lb/sq ft @ 2 ft
Details
Material
Span
120"
Finish
Item - Carbon Steel Grating
Bar Grating
Finish - Grating
Cross Bar Spacing
4 in
Surface - Carbon Steel Grating
Serrated
Item
Carbon Steel Bar Grating
Surface
Serrated
Bearing Bar Spacing
1 3/16 in
Standards
ISO 9001:2015
Surface Texture
Top Surface
Application
Driveway Drains, Floor Drains, Storm Water Drains, Trench Drains
Shape
Rectangular
Material Grade
A1011
System of Measurement
Inch
For Use Indoors/Outdoors
Outdoor
Weight
103 lb
Certifications Included
No Certificates Included
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Skid-Resistant
Description
Carbon Steel Bar Grating, Material Carbon Steel, Material Grade A1011, Overall Height 1 in, Overall Width 24 in, Overall Length 10 ft, Cross Bar Spacing 4 in, Bearing Bar Spacing 1 3/16 in, Bearing Bar Thickness 1/8 in, Top Surface Serrated, Weight 103 lb, Application Driveway Drains, Floor Drains, Storm Water Drains, Trench Drains, Finish Carbon Steel, For Use Indoors/Outdoors Outdoor, Rating @ Unsupported Length 632 lb/sq ft @ 2 ft, Shape Rectangular, Standards ISO 9001:2015