  • Mfr # 21188R125-B12
  • Zoro # G2184905
/ea
See details
Key Features
Width
24"
Material
Carbon Steel
Span
144"
Finish
Carbon Steel
Surface
Serrated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
21188R125-B12
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Width
24"
Width - Carbon Steel
24 in
Height
1.25 in
Uniform Load Rating @ Unsupported Length
1480 lb/sq ft @ 2 ft
Height - Carbon Steel Grating
1.25 in
Bearing Bar Thickness
3/16 in
Span (Length) - Grating
144 in
Overall Width
24 in
Overall Length
12 ft
Rating @ Unsupported Length
1,480 lb/sq ft @ 2 ft
Overall Height
1 1/4 in
Details
Material
Span
144"
Finish
Surface
Serrated
Bearing Bar Spacing
1 3/16 in
Item - Carbon Steel Grating
Bar Grating
Finish - Grating
Cross Bar Spacing
4 in
Surface - Carbon Steel Grating
Item
Carbon Steel Bar Grating
Standards
ISO 9001:2015
Surface Texture
Weight
217 lb
Top Surface
Application
Driveway Drains, Floor Drains, Storm Water Drains, Trench Drains
Material Grade
A1011
Shape
Rectangular
For Use Indoors/Outdoors
Outdoor
System of Measurement
Inch
Certifications Included
No Certificates Included
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Skid-Resistant
Description
Carbon Steel Bar Grating, Material Carbon Steel, Material Grade A1011, Overall Height 1 1/4 in, Overall Width 24 in, Overall Length 12 ft, Cross Bar Spacing 4 in, Bearing Bar Spacing 1 3/16 in, Bearing Bar Thickness 3/16 in, Top Surface Serrated, Weight 217 lb, Application Driveway Drains, Floor Drains, Storm Water Drains, Trench Drains, Finish Carbon Steel, For Use Indoors/Outdoors Outdoor, Rating @ Unsupported Length 1,480 lb/sq ft @ 2 ft, Shape Rectangular, Standards ISO 9001:2015