  • Mfr # 61F1.5X4-36
  • Zoro # G7080936
/ea
Free Shipping & Returns
Yield Strength
40,000 psi
Thickness
1.5 in
Thickness (Decimal)
1.5 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
61F1.5X4-36
Thickness
1.5 in
Thickness (Decimal)
1.5 in
Length Tolerance
+/-3 in
Width Tolerance
+/-0.034 in
Width and Length
4 in x 36 in
Width
4"
Length
36"
Overall Length
36 in
Overall Width
4 in
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6511
Type
+/-0.014 in
Alloy Type
6061
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Finish
Unpolished
Standards
AMS-QQ-A-200, ASTM B221
Tensile Strength
45,000 psi
Elongation
13 %
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 36 in Overall Length, Length Tolerance +/-3 in, 4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.034 in, 1.5 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.014 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number